Modern Türkiye’nin Ebeveynlik Felsefesi

“Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik” terimi, kültürel ebeveynlik üzerinde çalışan anne ve yazar Gülüş Gülcügil Türkmen tarafından ilk kez 2016 yılında “Annelik Haritası” kitabında dile getirildi. Kavram kısa bir süre içinde popülerlik kazandı. Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik başlığı altında oluşturulan söylemler, dönemin ve kültürün ebeveynleri üzerinde dengeleyici bir etki yapmak amacıyla bir Bilim Kurulu ile (ortak aklı temsil eden) bir jüri eşliğinde sağlamlaştırılıyor. Söylemler, böylece bilginin inandırıcılığını yitirdiği bir çağda güvenilir bir veri havuzuna dönüşüyorlar.

Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik; çocuk büyütürken yapılan seçimler ve alınan kararlar arasında etkili ve kalıcı olanların, hem çocuğa hem de anne-babaya iyi gelenler olduğunu ileri süren bir ebeveynlik felsefesidir. Çocuk yetiştirmekle ilgilenen herkesi eleştirel düşünmeye, bilgilerini düzenli olarak güncellemeye, ortak aklı gözden kaybetmemeye davet eder.

Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik, uluslararası literatür tarafından tanınan ilk Türkiye merkezli ebeveynlik felsefesidir.

Daha fazlasını merak edenler için:

Gülüş Türkmen Sürdürülebilir İyi Ebeveynliği anlatıyor“.
Prof. Richard M. Ryan: “Introduction to Sustainable Good Parenting” (Türkçesi: “Richard M. Ryan Sürdürülebilir İyi Ebeveynliği anlatıyor“)

%d blogcu bunu beğendi: